-
Tlf:+86-15996094444
-
E-post:
Spør nå
+86-15996094444
Spør nå
En 1.4301 (AISI 304) kledningsbrakett i rustfritt stål og en 1.4404 (AISI 316L) brakett med identiske dimensjoner avviker med 2 til 3 prosent molybden i vekt, og den forskjellen flytter Pitting Resistance Equivalent Number fra ca. 19 til ca. 25 meter. På en fasade er det fortsatt lydfeste på en fasade. ved år 25 fra en som er perforert på år åtte.
Materialvalg for arkitektonisk festeutstyr er det dokumenterte samsvaret mellom legeringskvalitet, temperament, beleggmasse og galvanisk isolasjonsdetalj på den ene siden, og to prosjektfakta fastsatt før den første butikktegningen på den andre: den atmosfæriske korrosivitetskategorien definert i ISO 9223 og designens levetidsklasse definert i EN 1990.
Definisjon: materialvalg for arkitektonisk festemaskinvare er den sporbare sammenkoblingen av legeringskvalitet og temperament, beleggmasse og ulik metallisolasjon med ISO 9223 korrosivitetskategorien til installasjonen, verifisert mot EN 1990 design arbeidslivsklasse.
Fiks de to inngangene og resten av spesifikasjonen blir aritmetisk. Hopp over dem og fikseringen blir et fullskala korrosjonseksperiment finansiert av kunden.
I ISO 9223-kategoriene C4 og C5 mister bart karbonstål mellom 50 og 200 mikrometer overflatedybde i det første eksponeringsåret, så pensjoneringsmodusen for arkitektonisk festeutstyr er atmosfærisk korrosjon i stedet for strukturell overbelastning.
Det er ikke et argument mot mekanisk design. Ankerdesign til EN 1992-4 og kvalifisering til EAD 330232 har allerede sikkerhetsfaktorer på 2,0 eller høyere på betongkjeglen og stålfeilmodusene. Marginen som rutinemessig er underspesifisert er den miljømessige.
To sekvenser dekker de fleste feltproblemer. I det første forbrukes et offerbelegg lokalt ved en kuttet kant, en sveis eller en ripe som håndterer stedet, og seksjonstapet begynner i en 20 millimeter sone mens resten av komponenten er uberørt. I den andre bryter klorider den passive filmen til en rustfri komponent valgt for utseendet i stedet for PREN, og gropdannelse starter ved en kaldformet bøy hvor restspenningen topper seg.
Fire variabler bestemmer hvor lenge en arkitektonisk feste varer: legeringskjemi uttrykt som PREN, beleggmasse i henhold til EN ISO 1461, galvanisk kompatibilitet for det sammensatte metallparet, og den differensielle termiske bevegelsen skjøten må absorbere. Hver enkelt kan skrives inn i en spesifikasjon som et tall.
En PREN på 25 er det praktiske gulvet for rustfrie fester innenfor 10 kilometer fra en kystlinje; 35 eller høyere er gulvet inne i en sprutsone.
PREN = Cr 3,3 x Mo 16 x N, regnet ut fra nominell sammensetning, så verdien kan kontrolleres på ethvert møllesertifikat.
To konsekvenser følger. 1.4301 har ingen bevisst molybdentilsetning, og det er grunnen til at den fungerer akseptabelt i C3 innlandsatmosfære og dårlig i C5-M marine. Duplex 1.4462 når PREN 35 mens den leverer minimum 0,2 prosent bevisstyrke på 450 megapascal mot omtrent 190 megapascal for glødet 1.4301, så færre og lettere braketter bærer den samme panelbelastningen.
Varmgalvanisering i henhold til EN ISO 1461 setter et minimumsbelegg for hvert ståltykkelsesområde, uttrykt som både masse og lokal tykkelse.
Regnestykket bak disse tallene er verdt å gjøre én gang. ISO 9223 registrerer førsteårs sinktap på 0,7 til 2,1 mikrometer per år i kategori C3 og 2,1 til 4,2 i C4, så et 85 mikrometer varmtvannsbelegg støtter et 25-års vedlikeholdsintervall i C4 mens et 12 mikrometer elektroplettert lag er oppbrukt i løpet av 3 til 6 år. Den samme tabellen forklarer hvorfor galvanisering ikke er et C5-M-svar: 4,2 til 8,4 mikrometer årlig sinktap bruker selv et tungt belegg innen 10 til 20 år. Den samme avveiningen undersøkes i denne sammenligningen av innstøpte ankerkanaler i HDG og rustfritt stål .
Varmgalvanisert innstøpt ankerkanal Sammenlign HDG og rustfrie ankerkanalalternativer for fasader og kledning, med profiler, lastdata og korrosjonsavveininger diskutert rundt det. Se produkt → Aluminium og rustfritt stål sitter omtrent 0,4 til 0,6 volt fra hverandre i den galvaniske serien i sjøvann, og i en våt fuge blir aluminium til anode. Arealforhold avgjør skaden: en stor rustfri katode som vender mot en liten aluminiumanode driver raskt lokalt tap, og derfor er en M8 rustfri bolt som lager direkte på en aluminiumsbrakett en detalj som er verdt å designe om.
Tre kontroller fungerer. EPDM eller nylon isolasjonsskiver under rustfrie fester som bærer på aluminium, et barrierebelegg eller anodisert lag i grensesnittet, og drenering som stopper fugen som holder vann.
Aluminium ekspanderer med 23,1 mikrometer per meter per kelvin, 1,4404 rustfritt stål ved 16,0 og karbonstål ved 12,0. En 3 meter aluminiumsbekledningsskinne på en fasade som vender mot en 40 kelvin overflatetemperatursving beveger seg derfor ca. 2,8 millimeter i forhold til strukturen. Slissede hull og glidende klips absorberer den bevegelsen; en fullstendig boltet, stiv forbindelse gjør det ikke, og lasten migrerer inn i panelet eller underlaget.
For en levetid på 50 år er 1.4404 rustfritt stål minimumskvaliteten for ISO 9223 C4 og C5-M atmosfærer, mens varmgalvanisert karbonstål i henhold til EN ISO 1461 dekker C3 og innlands C4.
| Materiale og finish | Nøkkelspesifikasjon | ISO 9223 kategori | Typisk bruk |
| Karbonstål, galvanisert sink | ISO 2081, 5 til 12 mikrometer sink | C1 til C2 | Tørre innvendige fester og skjult innramming |
| Karbonstål, varmgalvanisert | EN ISO 1461, gjennomsnittlig 85 mikrometer ved 6 millimeter og over | C3 og innlandet C4 | Innstøpte ankerkanaler, stag og braketter vekk fra kysten |
| Aluminium 6063-T6 | EN 755-2 ekstrudering, fresing eller anodisert finish | C1 til C3 med isolasjon | Kledningsbraketter, solcelleskinner, panelstøtte |
| Rustfritt stål 1.4301 (AISI 304) | EN 10088, PREN ca. 19 | C3 og innlandet C4 | Innvendig og innvendig kledningsfeste |
| Rustfritt stål 1.4404 (AISI 316L) | EN 10088, PREN ca 25 | C4 og C5-M | Kystfasader innenfor 10 kilometer, avising av saltsoner |
| Tosidig 1.4462 (2205) | EN 10088, PREN ca 35, bevisstyrke 450 megapascal | C5-M og CX | Sprutsone, offshore og høylast kystfester |
Kategori CX, som dekker tunneler behandlet med avisingssalter og offshore-sprutsoner, skyver spesifikasjonen til 1.4529 rustfritt stål ved en PREN på ca. 44, eller til dupleks 1.4462 der belastningene rettferdiggjør den nedre legeringen.
Det samme fasadesystemet 15 kilometer innover land og 300 meter fra sjøen krever ulike festegrader, beleggsystemer og inspeksjonsintervaller, selv når vindlast og panelvekt er identiske.
Det som ikke endres mellom de to kolonnene er mekanisk kapasitet. Beslagene bærer samme last i begge; bare korrosjonstilskuddet og isolasjonsdetaljene beveger seg. Justerbare rustfrie L-vinkelbraketter i 1.4404 er standardsvaret på kystsiden, fordi det slissede benet absorberer toleranse og termisk bevegelse uten å introdusere et stivt par.
Rustfritt stål justerbar L-vinkel kledningsbrakett Se gjennom 1.4404 brakettjusteringsområder, belastningsklasser og isolasjonsdetaljer for ventilerte fasader der kystkorrosjon og toleranser styrer spesifikasjonen. Se produkt → Seks sjekker, kjørt i rekkefølge, avgjør materialspesifikasjonen før en innkjøpsordre foretas.
Steinbekledning legger til en materialbeslutning til: nedfellbare underskårne ankere i 1.4404 fordeler belastningen gjennom en mekanisk kilet kjegle i stedet for et friksjonsgrep, slik at steinplaten og den rustfrie festingen matcher både styrke og kloridmotstand.
Dorp In Undercut Anker for Steinbekledning Se hvordan 1.4404 underskårne ankere bruker matchet kjeglegeometri for å feste natursteinspaneler, med M6 og M8 størrelser og belastningstall. Se produkt → Jiangsu Aozheng Metal Products Co., Ltd. har disse kvalitetene på tvers av innstøpte ankerkanaler, kledningsbraketter, underskårne ankere og stagkanaler, i 1.4301, 1.4404 og 1.4462 rustfritt stål og i varmgalvanisert karbonstål, som lar en materialspesifikasjon løpe fra den innebygde kanalen til den endelige panelbraketten.
EN 1990 plasserer en 50-årig levetid i designklasse 4, og fiksering av maskinvare inne i den klassen er utformet som et ikke-utskiftbart element i stedet for et forbrukbart element.
Kostnadssaken følger av tilgang fremfor materialpris. En brakett 40 meter opp i en ventilert fasade nås med samme masteklatrer- eller tautilgangsteam som erstatter et panel, så en korrosjonssvikt ved år 12 koster langt mer enn materialdeltaet mellom 1,4301 og 1,4404, som er konsentrert i molybdeninnholdet i noen hundre kilo rustfritt stål. Holdbarhet kjøpes én gang, på spesifikasjonsstadiet, og betales enten da eller i høyden senere.
Nei for C5-M-stillinger. 1.4301 har en PREN på omtrent 19 fordi den ikke har noe bevisst molybdeninnhold, så spesifiser 1.4404 ved PREN 25 som minimum innenfor 10 kilometer fra strandlinjen og 1.4462 dupleks ved PREN 35 i sprutsonen.
EN ISO 1461 krever et gjennomsnitt på 85 mikrometer med et lokalt minimum på 70 mikrometer på stål 6 millimeter og tykkere, 70 og 55 mikrometer mellom 3 og 6 millimeter, og 55 og 45 mikrometer mellom 1,5 og 3 millimeter. Spesifiser også beleggmasse, siden 85 mikrometer tilsvarer ca. 610 gram per kvadratmeter.
Ja, med isolasjon. De to metallene sitter rundt 0,4 til 0,6 volt fra hverandre i den galvaniske serien, og der en stor rustfri katode vender mot en liten aluminiumanode, korroderer aluminiumet raskt. En EPDM- eller nylonskive mellom festehodet og aluminiumet fjerner det direkte paret.
Ja. Fester i stål og rustfritt stål er klassifisert A1 til EN 13501-1, mens aluminium 6063-T6 mister mer enn halvparten av sin romtemperaturbestandighet over omtrent 200 grader Celsius. Brannklassifiserte fasadesystemer spesifiserer derfor stål eller rustfrie braketter selv der aluminium vil vinne på vekten.
Kontakt oss